Bulut Bilişim

cloud

Bulut bilişim, çok noktada ve aynı anda bulunma gerekliliği ile ortaya çıkmış, çıkış aşamasında, dosyalara çok noktadan erişim ile günümüze gelmiştir.
Basit bir örnek ile evinizdeki, iş yerinizdeki, tabletinizdeki, cep telefonunuz gibi cihazların tamamının senkronize olarak birbirine bağlı çalışması için gerekli altyapıya verilen isimdir.

Yukarıda basitçe açıklamaya çalıştığımız bu olguya biraz da teknik açıdan bakmak gerekirse, kullanıcıların tüm cihazlarının senkronize ve yedekli çalışabilmesi için ;

  • Çok noktadan ( internet ) erişilebilen bir sunucu yada sunucu grubu
  • Yedekli bir internet altyapısı
  • Önceden dikkatlice planlanmış ve çalışılmış bir sunum politikası
  • Lisans planlaması
  • Alan planlaması
  • İş yükü planlaması

işlerinin ve mühendisliğinin tamamına verilen isimdir. Bulut servisi verebilmek için yukarıdaki konuları departmanlaştırmak ve uygulamada sürekli tutmak gerekmektedir.

Başta da bahsedildiği üzere, çok noktadan dosya erişimi ile birlikte ortaya çıkan bu teknoloji günümüzde 7. katman olan uygulama katmanının da servislerinin kiralanması aşamasına kadar gelmiştir.

Örnekle, herkese excel yüklemekle zaman harcamak yerine zaten herkesin bilgisayarında yüklü gelen gelişmiş internet gezgini programlarını kullanarak excel servisine bağlayıp ortak dosya noktasında çalışmalarını sağlama ve burayı yedeklemek oldukça kolaydır.

Yukarıdaki örnek bilgi teknolojileri işinin kullanıcı açısını ifade ediyor peki Bulut teknolojisi sunucu tarafında neler yapıyor ?

Çok noktada yedekli bir sunucu altyapısı oluşturmak, senaryoda birden fazla noktada yer satın almayı yada kiralamayı, bu yerlerin elektrik, soğutma operasyonlarını takip etmeyi, yedekleme altyapısını kurmayı, telekomünikasyon tarafındaki problemlerini çözmeyi ve tüm bunları yapabilecek bir ekip oluşturmayı gerektirir. Daha önce VPS  girdimizde verdiğimiz örnekte olduğu gibi, tüm bu yatırım maliyetlerini ve işi ortaklaşa yüklenme işini Bulut Teknolojisinin sunucu açısı olarak değerlendirebilirsiniz.