VPS

vps-hosting

İngilizce açılımı, Virtual Private Server dır.

Normalde sunucu barındırma bir sürü yan gideri olan bir konudur. Sunucunun kendisi dışında sunucunun çalışması ile ilgili bütün gereksinimlerin aslında yedeklenmesi gereklidir.

Elektrik için kesintisiz güç kaynağı, jeneratör. Soğutma için klima bir de yedeğini bulundurmak. Sunucu ekipmanı için bir yer ayırmak. İnternet bulundurmak ve yedeklemek ilk akla gelenlerdendir.

Sunucular için yapılan satın almalarda, sunucu genel gücünün % 50 si aslında sadece kriz anlarında durumu kurtarabilmesi gerekliliği şeklinde hesaplanır, daha net bir örnek vermek gerekirse;

3.4 Ghz Çift Cpu, 32 GB Ram li bir sunucu aslında core’ların tamamını neredeyse hiçbir zaman, Ram’in tamamını ise çoğunlukla kullanmamaktadır.

VPS işi ise tam bu noktada ortaya çıkmıştır. Özellikle küçük ve başlangıç aşamasındaki işletmler için yukarıda sıralanmış yan maliyetlerin tamamının tüm müşteri geneline paylaştırılması temeline dayanmaktadır.

Yani VPS hizmeti satmayı planlayan bir kurum, zaten fazlaca elekrik, soğutma ve internet gereksinimlerini yerine getirmiş ve tam olarak ihtiyacınız olan miktarda işlem gücünü size, kendi sunucu altyapınızı kuracağınız göz önünde tutulduğunda çok ölçekli bir miktarda sağlayacaktır.

2 sunuculu bir konfigürasyonda lisanslar ve yan giderler hesaplandığında 15.000 $ – 20.000 $ miktarları arasındaki bir gideri aylık 300 $ – 400 $ lık kira giderlerine bölebilir ve bir anda büyük bir finansal yükten kurtulmuş olursunuz.

Ancak sunucu adedi ve işlem gücü gereksinimi arttıkça fayda / gider makası VPS tarafında açılabilir. O yüzden günümüzde BULUT/CLOUD adı verilen teknoloji geliştirilmiştir.